U19-drengene fra Skive IK skulle lørdag forsøge at holde fast i deres topplacering. Dette lykkedes desværre ikke, da Ikast FC viste sig overlegen. Cheftræner, Mads Hangaard, måtte også bøje sig i støvet og erkende nederlaget:
Lørdag eftermiddag fik Skive IK-Serie 4 besøg af Sallingsund FC. Her formåede de at få deres første sejr, efter ni nederlag i træk. Denne sejr var en stor forløsning, og den blev grundlag for et stort selvtillidsboost. Holdleder, Victor Mehlsen, var også ualmindeligt tilfreds med dagens præstation:
CKU Skive-Viborg har lavet nye gode kursustilbud til alle borgere, som er blevet diagnosticeret med Parkinson. Kursets formål er at hjælpe disse borgere med de udfordringer, som disse borgere vil få, samt at hjælpe med stadig at kunne få så meget ud af livet som muligt.
Fredag aften skulle Skive fH møde Stoholm IF, som var de klare favoritter inden kampen. Trods en fornuftig 1. halvleg af Skive fH, trak Stoholm IF sejren helt i hus med en sejr på 27-11. Træner, Steffen Carstens, var dog godt klar over hvor det gik galt:
Start- og Udviklingspuljen er en pulje midler, som Skive Byråd har afsat som midler der skal fremme det folkeoplysende arbejde i Skive Kommune. Hvis du er igang med udviklingsarbejde eller har et nyt godt initiativ, så kan du søge om midler fra denne pulje.
Skive er en utroligt hyggelig by med et stærkt lokalt sammenhold og der arrangeres ofte spændende og gode arrangementer i Skive. Man kan få meget mere for pengene i Skive end storbyerne og lige nu er der mange smukke boliger til salg i Skive.
Onsdag aften skulle FC Salling U15-pigerne åbne den nye sæson efter ombrydningen med en kamp imod Vildbjerg/Ikast.