Det er med beklagelse, at glamrock’ens mestre, britiske Sweet og Slade, har måttet meddele KulturCenter Skive, at det bliver nødvendigt at flytte dobbelt-koncerten fra fredag den 25. marts til lørdag den 21. maj 2022.
Konkurrencen er skærpet om titlen som ”Danmarks vildeste kommune”. 92 dystende kommuner er netop blevet til 98, og alle Danmarks kommuner dyster nu om at få den vildeste natur. Skal Skive vinde?
Skive fH 2 skulle forsøge at stjæle to point fra Løgstør HK, da et vigtig slag skulle stå i
Godt nyt til dem der, til tider, har hjemmearbejde i Skive. Der er nemlig bred politisk opbakning til nye regler for hjemmearbejde. Fremover vil særlige skærmregler først gælde efter mere end to dages regelmæssigt skærmarbejde, og i højere grad tilgodese ansatte med skiftende arbejdssteder.
I torsdags blev Thomas Korsgaard glædeligt overrasket, da han fik De Gyldne Laurbær for romanen “Man skulle nok have været der”
En tæt på fyldt sal i ArtCinema4 i KulturCenter Skive var torsdag aften klar til at begive sig ud i det nye initiativ: at danne en filmkreds og dermed et fællesskab omkring de smalle film, som man ellers skal køre langt for at opleve.