Skive Bibliotek meddeler, at der snart er gang i musikken på trappescenen ved Skive Kunstmuseum. I eftermiddag kan besøgende opleve en gratis koncert med Prinsens Musikkorps, der sørger for musikalske toner, godt humør og en hyggelig atmosfære.
Arrangementet er åbent for alle, og ifølge bibliotekets opslag er vejret med på legen og holder tørt. Det er en oplagt mulighed for musikelskere og lokale at nyde en fælles musikoplevelse i det fri. Yderligere information kan findes via bibliotekets hjemmeside.
Skive fH melder klar til en spændende håndboldmåned med både træningskampe, pokalturneringer og sæsonåbning i 1. division. Med et fyldt program håber klubben at se masser af tilskuere, både i hallen og på udebane.
Tilskuerne opfordres til at blive en del af fællesskabet og støtte holdet gennem hele august, hvor der er stor forventning til en stærk sæsonstart. Sæsonkort kan stadig erhverves via klubbens billetside for dem, der ønsker at følge alle kampene tæt.
Så er der nyt fra HH Trælast & Byggecenter A/S
I forbindelse med en træningskamp mod Lemvig i fredags, benyttede Skive fH lejligheden til at hylde en tidligere spiller, kendt som "SP".
"SP". var tilstede for at støtte sine tidligere holdkammerater, og klubben overrakte ham en specialølpakke fra Fur Bryghus som anerkendelse af hans imponerende VM-medalje og bemærkelsesværdige udvikling i sidste sæson. Skive fH udtrykker glæde over at følge "SP" i hans nye klub, Holstebro, og håber på fortsat succes og mange flotte scoringer i fremtiden.
Skive Bibliotek inviterer seniorer til personlige samtaler med forebyggende medarbejdere fra Sundhedscenter Skive Kommune. Det første møde finder sted mandag 11. august kl. 10-12.
Skive Gymnastikforening har markeret afslutningen på deres tre-dages gymnastikskole, hvor børn i alle aldre har haft mulighed for at lære nye færdigheder og skabe nye venskaber.
Den sidste dag blev fejret med en opvisning, hvor børnene stolt demonstrerede de teknikker og rutiner, de havde lært. Arrangementet blev rost af foreningen, der især takkede de engagerede instruktører og hjælpere samt de mange deltagere for at gøre oplevelsen mindeværdig.
Det blev endnu engang slået fast, at fællesskabet står centralt i Skive Gymnastikforenings aktiviteter.
Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S
Så er der nyt fra EDC Skive I/S
Skive Kommune fremmer læselysten ved at introducere bøger i dagtilbuddene med et nyt projekt
Så er der nyt fra GARDEROBEN
Så er der nyt fra Jørgen Laursen A/S
Skive Eliteidræt gør nu opmærksom på en ny mulighed for lokale idrætsforeninger. Foreninger, der ønsker at indgå partnerskaber med skoler og dagtilbud, kan søge om økonomisk støtte gennem Skive Kommune.
Denne initiativ er en del af samarbejdet med Skive Idrætssamvirke og "Bevæg dig for livet"-tiltaget. Interesserede foreninger opfordres til at læse mere på Skive Eliteidræts Facebook-side, hvor der findes yderligere information om ansøgningsprocessen.
Onsdagens runde i Skive Golfklubs Erhvervsklubturnering blev en intens affære, hvor vejret både bød på sol og en kraftig vind på de sidste ni huller, hvilket udfordrede deltagerne.
Vinderen af runden blev kontormusen, der sikrede sig førstepladsen med 20 point, mens Brian Rømsgaard og Jens Bundgaard begge opnåede 19 point. Dog sikrede Brian sig andenpladsen på grund af lavere handicap. Ole Hanning kunne også glæde sig over en præmie for sin indsats.
Efter turneringen nød spillerne hakkebøffer med bløde løg serveret af Dali. Næste runde spilles den 3. september.
Peugeot Auto-Huset Skive A/S har fornyet deres sponsorat som Bronzesponsor hos Skive fH, hvilket blev annonceret i et Facebook-opslag fra klubbens side.
I opslaget udtrykker Skive fH deres glæde over det fortsatte samarbejde og takker for den stærke opbakning. Klubben ser frem til, med hjælp fra sponsorer som Peugeot Auto-Huset, at sprede håndboldglæde til endnu flere.
Så er der nyt fra Møllegårdens Camping