Så er der nyt fra Nybolig Skive I/S
Så er der nyt fra GARDEROBEN
Så er der nyt fra JM Autoteknik
Skive College HHX har indledt det nye skoleår med en inspirerende pædagogisk dag for underviserne. Uddannelsescentret fik besøg af Center for IT i undervisning, som præsenterede nye tilgange til integrationen af kunstig intelligens i undervisningen.
Besøget omfattede en grundig introduktion til anvendelsen af AI-teknologier, hvilket blev beskrevet som både lærerigt og underholdende. Med undervisernes engagement i fokus er skolen nu klar til at byde eleverne velkommen til det kommende skoleår.
Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S
Så er der nyt fra GARDEROBEN
Så er der nyt fra WIIBEN
Så er der nyt fra EDC Skive I/S
KOMsammen Skive opfordrer lokale til at blive frivillige og hjælpe unge med at bryde ensomhedens bånd. Forperson, Katrine, der til daglig arbejder som landmand, har personligt erfaret ensomhedens udfordringer og ønsker at støtte unge, der har det svært.
Der er nu mulighed for at ansøge som frivillig hos KOMsammen Skive. Katrine og det øvrige team byder nye frivillige velkommen og inviterer interesserede til at ansøge via frivilligjob.dk. Hjælp med at sprede budskabet ved at dele opslaget fra KOMsammen Skives Facebook.
Kulturelt Samråd Skive annoncerer en spændende ny sæson med udvidede aktiviteter indenfor teater, dans, musik, cirkus og billedkunst.
Initiativet TRADK står nu som både teater- og danseskole for børn og unge i Skive. Isabella Harritz Sørensen, der underviser i klassisk ballet, er én af de entusiastiske undervisere. Hun deler på Facebook sine grunde til, hvorfor ballet er værd at dyrke, og opfordrer til at deltage i den nye sæson med stor glæde.
Så er der nyt fra Møllegårdens Camping
Så er der nyt fra BioCirc Trav Arena Skive
Skive fH inviterer alle håndboldfans til at sikre sig en fast plads i BioCirc Arena for sæsonen 2025/26. Klubben har meldt ud, at sæsonkortene stadig er tilgængelige, hvilket giver mulighed for at opleve den intense håndboldkamp og den specielle blå feststemning, som kun BioCirc Arena kan tilbyde.
Ved at købe et sæsonkort får man adgang til samtlige hjemmekampe, og Skive fH glæder sig til at se de passionerede fans i fulde tribuner. Interessede kan købe deres sæsonkort direkte via klubbens billetportal.
Business Skive deler historien om Tine og Thomas Stenzel, som har forladt en hektisk tilværelse i Frankfurt for at indfri deres iværksætterdrøm på Skiveegnen.
Ægteparret har slået sig ned på Lundø, hvor de har etableret læderværkstedet og butikken Læder og nål. Her spiller både bæredygtighed og lokalt håndværk en central rolle, hvilket afspejler parrets ønske om en mere rolig og meningsfuld hverdag.
Interesserede kan dykke ned i historien om deres rejse og værksted på Business Skives hjemmeside.
I Skive gør Stafet For Livet klar til årets arrangement, hvor nuværende og tidligere kræftpatienter, kendt som Fightere, deltager i den symbolske første runde. Iført solgule T-shirts leder de an på den såkaldte Fighterrunde. 💪
Efter runden tilbydes en frokost i cafeteriet på Skive Stadion, hvor Fighterne kan nyde en dejlig menu uden omkostninger for deltagelse som Fighter. For dem, der ønsker at deltage på et hold, er gebyret 150 kr., som støtter Kræftens Bekæmpelses vigtige arbejde.
Tilmelding og yderligere informationer kan findes på Kræftens Bekæmpelses hjemmeside.