Skive Musikskole har al mulig grund til at være stolt af deres unge talenter, som har gjort sig bemærket ved sommerens festivaler. Musikskolen udtrykker en stor glæde og stolthed over præstationerne, som har bragt de unge musikere frem i rampelyset.
Trods deres relativt ukendte status før disse optrædener, har de unge formået at efterlade et markant indtryk med deres energifyldte shows. Musikskolen støtter varmt deres fortsatte succes og glæder sig over at have spillet en rolle i deres musikalske rejse.
Fredag aften fik Krabbesholm Skov besøg af 41 modige deltagere, der tog del i Natløbet arrangeret af Skive AM Motion. Løbet, der strakte sig over 4,7 km i skovens buldermørke, bød på både spænding og lidt uhygge, da deltagerne stødte på nattens "væsner" undervejs. Udstyret med pandelamper og lommelygter lykkedes det dog alle at finde vej til målstregen.
Efter løbet kunne deltagerne nyde et stykke kage og noget at drikke i atletik-arenaen, alt imens en kamp blev afsluttet på stadion. Skive AM Motion retter en særlig tak til Allan Gade, der har samlet en video og billeder fra aftenen.
Mistet en sort pandelampe? Kontakt klubben for at få den tilbage. Skive AM Motion ser nu frem til 12km Fjordløbet lørdag den 25. oktober, hvor det sidste løb i Serieløbet afholdes og vindere fejres.
Skive fH delte nyheden om deres sejr på hjemmebane mod Lemvig-Thyborøn Håndbold lørdag aften. Den første halvleg i BioCirc Arena sluttede uafgjort 14-14, men Skive formåede at trække fra i anden halvleg og sikre en sejr på 32-27.
Den bemærkelsesværdige præstation blev båret af en stærk kollektiv indsats og den entusiastiske stemning fra tilskuerne i hallen. Skive fH roser deres spillere og fans og glæder sig over den vellykkede kamp.
Skive Gymnastikforening opfordrer nu unge i alderen 16 til 22 år, der er passionerede omkring gymnastik, til at deltage i det nye ungdomshold.
Træningerne foregår hver mandag, hvor der er fokus på både spring, serier og fællesskab. Interessede kan tilmelde sig via foreningens hjemmeside.
For dem, der er nysgerrige efter at følge med i holdets aktiviteter, er der også mulighed for at følge med via Instagram.
Så er der nyt fra Guldsmed Ø
Oplev historiens vingesus i hjertet af Skive med denne storslåede patriciervilla fra 1910, som Nybolig Skive nu har til salg. Ejendommen kombinerer skønhed, tradition og rummelighed med sine originale detaljer og herskabelige elementer. Beliggende tæt på Skives livlige byliv, kan dette unikke hjem med 224 m² og en stor kælder blive dit næste eventyr.
Så er der nyt fra Kontoret Skive
Så er der nyt fra EDC Skive I/S
Skive AM Motion inviterer til Natløben i aften, hvor vejret lover at blive ideelt til en skovtur i de sene timer. Arrangementet starter klokken 20:00 på Dronning Louisesvej, men deltagere kan afhente deres tidstagnings-chip i atletik-arenaen frem til ca. 19:30.
Der er ændrede adgangsforhold på grund af SIK's hjemmekamp på stadion. Omklædningen sker via ståltrappen foran stadionbygningen, hvor skilte vil guide vej.
Efter løbet er der "after-party" i arenaen med hjemmebagt kage, øl/sodavand samt kaffe og vand. Alle er velkomne til at deltage i festlighederne.
Skive Kommune deler begejstring for samarbejdet mellem lokale skoler og Skive Musikskole, hvor en af skolerne fungerer som OrkesterMester skole. Dette initiativ fremmer musikglæde og styrker sammenholdet blandt eleverne.
I sommers deltog skolens børn i en stor OrkesterMester-fest i Aalborg sammen med andre skoler. Arrangementets højdepunkter er blevet dokumenteret i en video, som kan ses i sin fulde længde online.
I aften er der lagt op til et spændende lokalopgør i BioCirc Arena, når Skive fH byder Lemvig-Thyborøn Håndbold op til kamp kl. 19:30.
Skive fH deler deres forventninger om intensitet og kampgejst på Facebook forud for matchen. Der er garanti for en aften fyldt med energi og fight, når de blå fra Skive møder de røde fra vest. Billetter kan købes ved indgangen, så der er mulighed for at opleve lokalhåndboldens nervepirrende atmosfære live.
Skive fH opfordrer medlemmer og fans til at sikre sig billetter til den kommende udebanetur, der lover at blive en oplevelse ud over det sædvanlige.
Arrangementet inkluderer både en bustur og kampbillet til håndboldkampen i Rækker Mølle, samlet den 25. oktober 2025. Klubben har delt et link på deres Facebook-side, hvor billetter kan bestilles direkte. Fans opfordres til at handle hurtigt, hvis de vil deltage.
Skive Dans inviterer alle danselystne til en gratis prøvetime i uge 43, selvom man måske gik glip af sæsonstarten.
Det lokale dansecenter tilbyder en chance for at opleve energien og fællesskabet på egen krop i løbet af uge 43. Interesserede kan tilmelde sig eller møde op uden forudgående tilmelding. Skive Dans ser frem til at byde nye ansigter velkommen på dansegulvet. Besøg deres hjemmeside for mere information.
Så er der nyt fra Vesterhavskunst
Ungdomsskolen Skive tilbyder en spændende mulighed for unge at lære at lave autentiske retter fra hele verden. Hver mandag afholder skolen en madlavningsworkshop, der afsluttes med fællesspisning, hvor deltagerne kan dele deres kulinariske kreationer.
Arrangementet foregår på skolen, og det er åbent for alle holdene. Initiativet skaber et fællesskab blandt deltagerne samtidig med, at de udvikler nye madlavningsfærdigheder. Tilmelding kan ske via Ungdomsskolen Skives hjemmeside.