Business Skive opfordrer lokale til at udforske iværksætterdrømme, som kan opstå mens ferieroen indfinder sig. På deres Facebook-side fremhæver de, hvordan deres erhvervskonsulenter kan hjælpe med at udvikle en idé til en reel forretning.
Uanset om man mangler en forretningsplan, økonomisk vejledning eller ønsker at forstå markedet og kunderne bedre, tilbyder Business Skive gratis vejledning. Interesserede kan booke et uforpligtende møde for at få rådgivning omkring de første skridt i iværksætterverdenen, alt sammen i fortrolighed.
Skive Gymnasium reflekterer over årets gang, hvor de siger farvel til afgangseleverne, der har præget skoledagen med deres venskaber og læring. Skolen udtrykker samtidig forventning til at modtage nye elever efter sommerferien, der skal begynde deres egen rejse gennem gymnasietiden.
Den første skoleoplevelse bliver starten på en rejse fyldt med oplevelser, faglige udfordringer og nye venskaber. Det er en tradition for gymnasiet at værdsætte den cyklus, der forbinder gamle studenter med kommende generationer af elever.
Efter en sommerpause er Skive fH tilbage på træningsbanen for at forberede sig til den kommende sæson. Opslaget på deres Facebook-side præsenterer både nye og allerede kendte ansigter i teamet, hvilket skaber spænding og forventning i klubben.
Klubben byder velkommen til assistenttræner Rune Lanng samt de nye spillere Mathias Nikolajsen, Mikkel Lang, Simon Toft, og Kasper Larsen. Derudover rykker fire af Skive fH’s egne talenter, Mads Tingleff, Jeppe Dyring, Philip Gludsted og Tobias Laursen op til 1. holdstruppen. Klubben ser frem til de udfordringer, der venter i de kommende måneder.
Så er der nyt fra JM Autoteknik
Skive fH har offentliggjort, at Hancock fortsætter som guldsponsor for klubben.
Det glæder klubben, der ser frem til at fortsætte det succesfulde samarbejde, som bidrager med værdifuld opbakning til håndboldsporten i området. Jellyne har udtrykt sin taknemmelighed for Hancocks vedvarende støtte til den lokale håndbold.
Kølig start, mild eftermiddag. Dagen lægger ud med omkring 12 grader, og selv om solen hurtigt får fat, er der stadig lidt bid i morgenvinden.
Så er der nyt fra Vesterhavskunst
Så er der nyt fra Nybolig Skive I/S
Skive fH har netop offentliggjort, at deres samarbejde med sponsoren Fjordland fortsætter. Aftalen, der styrker klubbens økonomiske fundament, er en vigtig del af forberedelserne til den kommende håndboldsæson.
Klubben udtrykker stor glæde over denne forlængelse og sætter pris på den solide støtte til lokalsporten i Skive. Samarbejdet med Fjordland skal nu sikre endnu en sæson med engagement og opbakning til håndboldholdet. 💙
Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S
I Skive koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 376 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Skive. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Planlægger du din uge i Skive, og leder du efter nye oplevelser? Ugen byder på alt fra eventyrlige kajakture til actionfyldt skydetræning. Her er en oversigt over de spændende aktiviteter, du kan deltage i.
Skive fH har offentliggjort, at Fjero vil fortsætte som sølvsponsor for endnu en sæson. Klubben udtrykker stor glæde over det fortsatte samarbejde, hvilket sikrer støtte til håndbolden i Skive.
Dette partnerskab mellem Skive fH og Fjero er en vigtig del af klubbens opbakning og muligheden for at udvikle håndbolden lokalt. Fjero har valgt at støtte klubben yderligere, hvilket glæder både sponsorer og klubbens medlemmer.
Skive AM var værter for en dag med hårdt atletiktræning på stadion, hvor både nuværende og kommende stjerner deltog. Det sociale aspekt blev fremhævet, hvor nuværende talenter som Julie, Jakob og Joakim havde et benhårdt tempopas som led i deres forberedelser til det kommende Danmarksmesterskab næste weekend.
Det var ikke kun de etablerede stjerner, som tog udfordringen op; den unge Sigurd tog også sine første skridt mod stjernerne, hvilket gav dagen ekstra glød af håb for fremtidens talenter.