I morgen, den 17. juni, byder Skive Byarkiv på en helt særlig oplevelse, når de sammen med Skive Kunstmuseum åbner for "Skives fortællinger i bevægelse".
Arrangementet starter kl. 16.00 på Skive Kunstmuseum, hvor et kunstværk får tilføjet lydspor med lokale stemmer, der afspilles fra 16 skjulte højttalere. Disse skaber vibrationer, der gradvist ændrer værket frem til afslutningsarrangementet den 28. august.
Kl. 16.30 går turen videre til Skive Byarkiv, hvor historiker Kristian Buhl Thomsen tager de besøgende med gennem en jubilæumsudstilling, som dykker ned i byens rige historie.
Deltagelsen er gratis, og interesserede skal blot møde op på Skive Kunstmuseum kl. 16.
Skive vil summe af liv og kultur onsdag den 17. juni, når "Kultur i Midtbyen" løber af stablen. Arrangementet, organiseret af Kulturelt Samråd Skive, byder på et rigt program spredt over flere lokationer i byen.
På Det Gamle Rådhustorv vil dagen starte med en Samba Festival for børnehaver, arrangeret af Skive Musikskole. Senere kan besøgende nyde både svensk folkemusik og folkedans, og afslutningsvis er der fællessang med Anja Brejner Højgaard og Lars Folmer.
Posthustorvet bliver fyldt med teater og ballet for børn, mens andre dele af midtbyen præsenterer altansang og musikoplevelser for de mindste. Byvandring med fokus på Skives gavlmalerier sætter et kunstnerisk punktum for dagens aktiviteter.
I morgen, den 17. juni, inviterer Skive Kunstmuseum til en unik oplevelse, hvor værket "Århundreders Drømme" bringes til live med lyd. Besøgende kan kl. 16.00 opleve, hvordan 16 højtalere gemt under podiet afspiller optagelser af lokale stemmer, der sætter værket i bevægelse med vibrationer, der langsomt ændrer sig frem til afslutningsarrangementet den 28. august.
Bagefter, kl. 16.30, tilbyder Skive Byarkiv en rundvisning med historiker Kristian Buhl Thomsen. Rundvisningen fokuserer på byens historie, som har inspireret kunstværket. Arrangementet, der både er kunstnerisk og historisk, er gratis for alle interesserede.
Denne weekend i Skive byder på en alsidig palet af oplevelser, lige fra mødet med Flyvehjemmeværnet, koncert med Rasmus Nøhr, gyserfilm, strik og jazz til festlig latinamerikansk dans og swingmusik med Skive Big Band.
Så er der nyt fra Guldsmed Ø
Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S
Skive Gymnastikforening leder efter en engageret person til at være master for deres 0. klasse mix-hold. Dette hold tilbyder en vidunderlig mulighed for at deltage i leg og bevægelse sammen med glade børn.
Træningen finder sted i Resen, hver onsdag fra kl. 16.15 til 17.10, og strækker sig fra september til marts.
Interesserede, eller dem der kender en potentiel kandidat, opfordres til at sende en besked direkte til foreningen gennem Facebook.
Skive AMs masters har gjort sig bemærket ved anden runde af Mastersturneringen, som blev afholdt den 13. juni på Viby Stadion. Klubben deltager i samarbejde med Herning og Holstebro, hvilket har resulteret i imponerende præstationer i flere discipliner.
Kvindeholdet triumferede igen som i første runde og sikrede sig sejren med 6338 point. Grethe Dahl Larsen var en afgørende bidragsyder med sine 734 point på 5000 meter, løbet på 23.50.76 minutter. Mixholdet endte som samlet nummer tre med 7707 point, hvor Claus Juul Søborg opnåede dagens top score på 786 point i 100 meter med tiden 12.22 sekunder.
Blandt øvrige resultater sprang Klaus Andersen 2.70 meter i stangspring og Knud V Hansen kastede 28.88 meter i hammerkast, mens Erling Jørgensen præsterede 15.67 meter i spydkast og 3.08.51 minutter på 800 meter. Johannes Have gennemførte 5000 meter med tiden 24.12.88 minutter. Nu ser Skive AM frem til DM finalen senere på året.
Så er der nyt fra JM Autoteknik
Kulturelt Samråd Skive melder med stor begejstring om den positive opstart af Skiveegnens Kulturuge. Kulturuge-initiativet, der går under navnet Kultur I Midtbyen, er resultatet af et tæt samarbejde mellem næsten 40 kulturelle aktører og foreninger på egnen.
Der er skabt en vibrerende energi og stor glæde blandt deltagere og tilskuere, som i stort tal har deltaget i de mange arrangementer. Kulturelt Samråd Skive takker alle involverede for at bidrage til denne fænomenale fejring af kultur i Skive.
Skive Idræts Klub deler nyheden om, at Malerfirmaet Emil Skov støtter årets Hancock Kids Cup som stolt sponsor. Malerfirmaet har et solidt engagement i Skive IK, hvor ejeren Emil både er aktiv som forælder og træner for to drenge.
Virksomheden lægger vægt på kvalitet og en åben dialog, og opfordrer folk til at give dem et like for deres opbakning til begivenheden. Sponsoratet er en del af klubbens indsats for at fremme lokale sportsturneringer og styrke fællesskabet omkring fodboldmiljøet i Skive.
I den forgangne weekend blev Copenhagen Games afholdt i Hvidovre, hvor Mia Fruergaard fra Skive AM gjorde sin tilbagevenden til løbebanen efter en længere skadespause. Hun løb 400 meter i tiden 57.14 sekunder, hvilket sikrede hende en 3. plads. Efter at have afsluttet sit efterskoleophold i Vejle, er der optimisme for, at Mia kan genfinde sit tidligere niveau.
Klubkammeraten Malthe Asmussen deltog også og præsterede flot i mændenes trespring med en personlig rekord på 13.19 meter. Dette gav ham en 4. plads i konkurrencen. Skive Eliteidræt fejrer begge atleters imponerende resultater fra weekenden.
Skive Byarkiv og Trako inviterer til unikke byvandringer, der bringer Skives historie til live. Med start foran Skive Kirke, kan deltagere opleve dramaet folde sig ud på Toldstien både tirsdag den 16. juni kl. 19.00 og søndag den 21. juni kl. 15.00.
Besøgende får muligheden for at opleve gadeteater midt i byen og opdage de historiske begivenheder, der har formet Skive, såsom den spektakulære smugling af en præsteforklædt gris. Vandringerne afslører også, hvorfor et højt plankeværk omgav byen.
Arrangementerne er et samarbejde mellem Skive Byarkiv/Museum Salling og TRAKO - Skive scenekunstskole. Billetter kan købes online.
Skiveegnens Kulturuge byder på en mangfoldighed af kulturelle oplevelser under temaet "Kultur i Midtbyen" tirsdag den 16. juni. Isabella Harritz Sørensen deler på Facebook det spændende program, som byder på gratis kulturarrangementer for alle interesserede.
Programmet starter tidligt om morgenen klokken 07.00, hvor Skive Kirke indbyder til motion med "Løb med præsten" ved Skive Sognegård. Senere på dagen, fra klokken 16.00, kan man opleve Signe Svendsen og Lars Skjærbæk give koncert på Det Gamle Rådhustorv.
På Skive Kirke kan man fra klokken 19.00 deltage i en historisk gangtur arrangeret af Trako, hvor man får historier fortalt om byens fortid til prisen af 50 kroner. Samme aften, klokken 19.00, kan man i Resenlund nyde en optræden af Kongelig sommerballet, arrangeret af Skive Almene Kultur og Festival Fond.
For flere detaljer om ugens arrangementer kan interesserede besøge Skiveportalen.dk.
Med 113 solgte boliger det seneste år har Nybolig Skive markeret sig som en stærk lokal aktør på boligmarkedet i Skive Kommune. Her vægtes lokalkendskab, tillid og tryg rådgivning højt.
Ungdomsskolen Skive annoncerer nu åbningen for tilmelding til efterårets knallerthold, hvor undervisning vil finde sted i Skive, Højslev, Balling og Roslev.
Aspiranter, der ønsker at deltage, skal sikre sig at de allerede har fyldt 14 1/2 år, inden de kan starte på holdene. Ungdomsskolen opfordrer til at tjekke lektionsplanen på deres hjemmeside, inden tilmelding foretages, for at sikre den bedst mulige oplevelse.