Ungdomsskolen Skive arrangerer en spændende læsenat for ungdommen i takt med efterårets mørke. Fredag d. 7. november kl. 17.00, velkommes unge til en nat fyldt med bøger og samvær på Skive Bibliotek.
Arrangementet byder på fælles pizzaspisning, læsekroge og snacks, mens deltagerne kan fordybe sig i deres yndlingsbøger frem til lørdag morgen. Ungdomsskolen opfordrer til at tage dyner og venner med for at nyde en nat med hygge og konkurrence om, hvor mange sider der kan læses. Tilmelding sker via Ungdomsskolens hjemmeside.
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Skive. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Skive Gymnastikforening inviterer alle springglade drenge til DrengeGYM-arrangement på Resen Skole den 29. november kl. 13-15. Her vil de erfarne REP-drenge fra DGI Midtjylland Viborg/Silkeborg sørge for en eftermiddag fyldt med fart og drengehygge.
Foreningen ser frem til et energisk event og håber på bred deltagelse fra lokale drenge med interesse for gymnastik. De opfordrer til tilmelding på DGI's hjemmeside for dem, der vil være en del af den lovende dag med gymnastik og sjov.
Skive Kunstmuseum åbner sine døre gratis fredag den 7. november fra kl. 10 til 16. Arrangementet finder sted i forbindelse med filmoptagelser til museets kommende markedsføringsmateriale.
Besøgende kan deltage i rundvisninger og kreative workshops uden omkostninger. Dog skal deltagere underskrive en tilladelse til brug af optagelserne.
Der er planlagt en række aktiviteter, herunder rundvisninger i udstillingerne "Samling om natur" og "Allan Otte & Ulrik Møller" samt en workshop i naturtegning og leg for børn.
Skive Kommune oplyser borgere med handicap eller nedsat førlighed om tilpasning ved det kommende kommunalvalg (KV25). Det er muligt at søge om at skifte afstemningssted eller anvende hjælpemidler på selve valgdagen.
For at benytte sig af denne mulighed, skal interesserede indsende deres ansøgning inden mandag den 10. november kl. 12.00. Yderligere informationer og vejledning kan findes i opslaget fra Skive Kommune på deres officielle Facebook-side.
Så er der nyt fra Nybolig Skive I/S
Skive byder på en alsidig weekend med mulighed for både kulturel fordybelse og actionfyldte aktiviteter. Læs med og find ud af, hvad du kan opleve!
Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S
Så er der nyt fra PhotoCare Thisted
Den 1. december siger Skive AM farvel til deres nuværende FIBU konsulent, Mikkel Mortensen, som har haft en betydelig indflydelse på klubbens mange aktiviteter. Mikkel har gennem sin tid haft fokus på at engagere børn og unge i atletik, og klubben ser nu frem til at finde den rette person til at fortsætte dette arbejde.
Skive AM opfordrer interesserede med en passion for sport og idræt til at overveje stillingen. Hvis det er noget, der kan friste, kan der findes yderligere oplysninger via klubbens Facebook-side eller direkte via ansøgningslinket, som er blevet delt i deres opslag.
Fremtidens idræt for børn og unge (FIBU) i Skive er på udkig efter en ny medarbejder til rollen som "børne- og ungeansvarlig". Arbejdsopgaven er at videreudvikle de sportslige miljøer inden for atletik, fodbold og håndbold i Skive Kommune.
Skive Eliteidræt opfordrer interesserede kandidater til at engagere sig i børne- og ungemiljøet ved lokalt at fremme idræt indenfor flere sportsgrene. Yderligere oplysninger om stillingen kan findes på deres Facebook-side via det delte link.
Skive Kommune opfordrer alle borgere over 60 år til at deltage i årets seniorrådsvalg. Valget finder sted fra 4. til 18. november, og er åbent for alle, der er bosiddende i kommunen.
Kommunen har informeret om, at stemmeafgivelsen allerede er i gang. Borgerne kan således være med til at vælge de kommende repræsentanter, der skal varetage seniorernes interesser i kommunen. Yderligere detaljer om, hvordan man stemmer, kan findes på kommunens hjemmeside.
Så er der nyt fra EDC Skive I/S
Så er der nyt fra Café Å