Cinema4 i Skive fejrer 50 år med den klassiske film "Bjergkøbing Grand Prix" søndag 29. juni og tilbyder gratis popcorn til F1 til billetindehavere.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Så er der nyt fra GARDEROBEN
Lørdag blev der afholdt Skovtroldeløb i Skive, arrangeret af Skive AM Motion. Deltagerne kæmpede sig gennem skoven under høj luftfugtighed, og stemningen var god trods de udfordrende forhold.
Det blev en stor dag for Randi og Allan Pedersen fra Vinderup, der tog titlen som årets skovtrolde 2025. Allan formåede at gennemføre 11 omgange, mens Randi imponerede med hele 14 omgange, sikrede sig håneretten derhjemme.
Løbet blev efterfulgt af en festlig fejring på Det Italienske Bøfhus. Her blev både Randi, Allan og fødselaren Keld hædret, selvom han måtte undvære pokalen i år. Stor tak blev også rettet til løbearrangør Keld og teamet bag tidstagningen, der gjorde dagen til en succes.
Mia Fruergaard fra Skive AM markerede sig stærkt ved weekendens atletikstævne i Gøteborg ved at forbedre klubrekorden på 200 meter. Med en tid på 24.32 sekunder sikrede hun sig en flot andenplads i 16-års gruppen. Alma Ravn blev vinder med tiden 23.89 sekunder.
Der var også succes for Malthe Asmussen, som kom på præmiepallen med en andenplads i trespring i D17-klassen med et spring på 12.57 meter. Jonas Stilling opnåede en 6. plads på 200 meter i samme aldersgruppe med tiden 22.86 sekunder.
Lærke Fjeldgård Sørensen deltog i flere discipliner og løb 200 meter på 27.59 sekunder samt, dagen før, 400 meter på 62.56 sekunder og 100 meter på 13.75 sekunder. Flere resultater fra stævnet kan findes via det medfølgende link.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Skive. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Skive byder i næste uge på en række spændende aktiviteter for både familier, kunstinteresserede og naturelskere. Fra kreativ lampeskabelse til glaskajakture og naturvandringer, her er noget for alle!
Så er der nyt fra JM Autoteknik
Opdag charmen ved Fjordvej 76, en velindrettet bolig i Skive, som EDC Skive nu har til salg. Dette indbydende hjem fra 1957 tilbyder 90 m² med to værelser, en lys opholdsstue med karnap og brændeovn, samt et åbent køkken-alrum med adgang til en solrig, sydvendt terrasse. Beliggende på en rolig 845 m² grund med udsigt over kuperet landskab, er dette det ideelle hjem...
Skive Dans har igen markeret sig på den internationale dansescene. Klubben delte den glædelige nyhed via deres Facebook-side, hvor de meddelte, at deres dansetalenter, Errol og Ami, har vundet 1. pladsen i Adult Open Master i 10 dans ved den store internationale konkurrence, IOC.
Konkurrencen, der tiltrak intet mindre end 3500 par fra hele verden, fandt sted for nylig og bekræfter endnu engang Skive Dans' stærke position inden for dansesporten. Stor tillykke til Errol og Ami for deres imponerende præstation.
Mia Fruergaard fra Skive AM viste lørdag imponerende form ved et atletikstævne, som er en del af hendes forberedelse til EYOF.
På 100 meter-distancen løb Mia en imponerende tid på 12.19 i +1,1 vind og sikrede sig en tredjeplads i 16-års gruppen. Senere på dagen overgik hun sig selv på 400 meter, hvor hun nåede målstregen på blot 55.53 sekunder. Denne tid er kun 1/100 sekund fra dansk rekord i aldersgruppen og sikrede hende sejren.
Mias præstationer resulterede også i to nye klubrekorder for Skive AM. Klubben fejrer de flotte resultater sammen med Mia og hendes trænerteam.
Lokale Matt Gori fra Skive har sammen med sit hold fra Silkeborg IF Bueskydning sikret sig en flot bronzemedalje ved DM for senior hold i recurve i Aalborg.
Matt er tidligere elev fra idrætsklasserne på Aakjærskolen og nuværende studerende på Talentordningen ved Skive College HTX. På Facebook udtrykker Skive Eliteidræt stor stolthed over Matts præstation og den rejse, han er på.
Så er der nyt fra Møllegårdens Camping
Så er der nyt fra HH Trælast & Byggecenter A/S
Drømmer I om et hjem, hvor børnefamilien kan trives forskellige aktiviteter? Nybolig Skive udbyder nu et charmerende 60'er-hus, perfekt beliggende i Skives vestlige bydel. Med 209 etagemeter byder boligen på rummelige omgivelser med original charme og mulighed for personlig prægning - en ideel kombination for en afbalanceret hverdag!"
Skive Gymnasium markerede afslutningen på skoleåret med en festlig dimission i Slugten, hvor eleverne blev fejret med både fællessang, taler og et musikalsk indslag.
Ved ceremonien blev der uddelt eksamensbeviser til de nyudklækkede studenter, som nu kan nyde sommeren og studentertiden med stolthed.
Gymnasiet sendte en varm hilsen til eleverne med ønsker om held og lykke i fremtiden.