Skive Kommune inviterer lokale fototalenter til at deltage i en frisk fotokonkurrence, der hylder skønheden i skiveegnen. Konkurrencen opfordrer deltagerne til at indsende deres bedste bredformatbillede som en kommentar i den aktuelle tråd.
Fra torsdag den 26. februar vil 10 finalister blive udvalgt af redaktionen. Disse billeder vil derefter indgå i en afstemning, hvor Skive Kommunes Facebook-følgere kan stemme på deres favorit ved hjælp af likes. Fotografiet med flest likes den 2. marts vil pryde kommunens Facebook-side som coverbillede i marts måned.
For at deltage skal man huske at inkludere en lokation i oplaget, og læse konkurrencebetingelserne via kommunens hjemmeside.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Skive og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Føtex, Min Købmand, Netto, Coop365, Kvickly og Rema 1000.
Skive byder på en spændende uge med unikke arrangementer lige fra et foredrag med Jes Dorph-Petersen til en filmvisning og artist-talk. Læs videre for at få et overblik over, hvad der er på programmet.
Skive Gymnastikforenings Showpigerne er klar til en ny sæson med opvisninger. På Facebook deler Showpigerne deres begejstring for den kommende tid, som byder på masser af energi, bevægelsesglæde og fællesskab.
De ser frem til at repræsentere foreningen ved forskellige begivenheder og håber at se både deltagere og publikum, enten på gulvet eller på lægterne, til deres opvisninger.
Skive Kunstmuseum åbnede i dag dørene for udstillingerne "UDLÆNGSEL HJEMLÆNGSEL" og "ÅRHUNDREDERS DRØMME", hvilket tiltrak en stor skare af kunstinteresserede. Kunstnerne Signe Klejs og Pernille Pontoppidan Pedersen deltog også i arrangementet.
Museet byder på den første offentlige rundvisning i de nye udstillinger i morgen, søndag den 22. februar kl. 13.30. Da antallet af pladser er begrænset, opfordres interesserede til at sikre sig billet via museets hjemmeside.
Der er mere at glæde sig til, når en artist-talk og filmvisning med Pernille Pontoppidan Pedersen løber af stablen onsdag den 25. februar kl. 19 i cinema4. Yderligere information kan findes på museets hjemmeside.
Skive fH har offentliggjort på deres Facebook-side, at Amstrup VVS gentegner som Bronzesponsor for holdet. Denne fortsættelse af sponsoratet sikrer fortsat finansiel opbakning, hvilket klubben er glad for. Skive fH udtrykker taknemmelighed for det gode samarbejde med Amstrup VVS og ser frem til at sprede håndboldglæde i det lokale område.
Ungdomsskolen Skive åbner dørene til en UNGnat fyldt med sjov i badelandet fredag den 27. februar. Der bydes på en hel nat med aktiviteter, hvor deltagerne kan pjaske rundt og danse løs i vandet.
Der skrues ekstra op for musikken under badedisko fra kl. 22 til 24 og igen fra kl. 03 til 05, så energien holdes høj hele natten. Programmet for aftenen kan ses, og tilmelding sker via Ungdomsskolen Skives hjemmeside.
BioCire Arena summede af energi i torsdags, da tilskuerne bidrog til en uforglemmelig aften. Skive fH delte deres oplevelse på Facebook og ser frem til at gentage succesen den 7. marts, når de møder Team Sydhavsøerne på hjemmebane.
Klubben opfordrer alle lokale håndboldfans til at støtte op om holdet fra tribunerne. Hashtags som #skivefh og #hjemmebane ledsager opslaget, hvor holdets begejstring for den kommende kamp er tydelig.
Så er der nyt fra Vesterhavskunst
Skive fH kan med glæde annoncere, at V-Steel fortsætter som sponsor for klubben. Denne forlængelse af partnerskabet styrker den lokale håndboldklub i deres fremtidige bestræbelser på at bringe håndboldglæden endnu bredere ud i samfundet.
Samarbejdet med V-Steel er en vigtig støtte for klubben, og begge parter ser frem til at fortsætte det succesfulde engagement. Klubben udtrykker stor taknemmelighed for den vedvarende opbakning.
Skive Kunstmuseum byder interesserede til en kreativ værkstedsaften, hvor deltagerne kan udforske trykketeknikken gelliplates. Workshoppen finder sted i billedskolen og er en del af museets program for eksperimenterende kunstaktiviteter.
Deltagerne vil lære de grundlæggende metoder til arbejdet med gelliplates, som er kendt for deres evne til at skabe unikke og farverige tryk. Der er få pladser tilbage, og deltagere opfordres til at medbringe materialer som gamle blonder eller bobleplast for at skabe spændende aftryk. Tilmelding sker via museets hjemmeside.
Så er der nyt fra Nybolig Skive I/S
Fredag den 27. februar slår KulturCenter Skive dørene op for UNGnat, et spektakulært event for unge i Midt- og Vestjylland, organiseret af Ungdomsskolen Skive.
For kun 150 kr. kan unge deltage i en nat fyldt med sportsaktiviteter, teknologiske oplevelser, musik, dans, wellness og meget mere. Det er Danmarks største ungdomsklub, der rummer alt fra badedisko og nonstop-biograf til kreative workshops og retro-hygge.
Tilmeldingen foregår via Ungdomsskolen Skives hjemmeside, hvor man kan sikre sig en uforglemmelig nat i fællesskabets tegn.