Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Skive

Lokalt nyt
1 time siden

Skive Kommune indkalder furboere til dialog om fair og lovlig fremtid for færgeprioritering

Teknisk Forvaltning inviterer furboere til dialogmøde om fremtidig færgeordning, efter juridisk vurdering har sat spørgsmålstegn ved fortrinsret for øboere på Fur Færge.

Skive Kommune indkalder furboere til dialog om fair og lovlig fremtid for færgeprioritering
Kilde: Skive Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
5 minutter siden

Nye idrætstalenter klar til skolestart på Aakjærskolen

Mandag markerer ikke kun starten på det nye skoleår, men også en spændende begyndelse for en ny gruppe idrætsentusiaster i idrætsklasserne på Aakjærskolen i Skive. Skive Eliteidræt ønsker de nye elever velkommen, efter en sommer hvor dansetalenterne Liva og Maja allerede har gjort indtryk.

De kommende elever i 7.I, Liva og Maja, leverede bemærkelsesværdige præstationer ved DM-ugen i Herning. Ved mesterskaberne i standarddans sikrede Liva sig guldet, mens Maja tog sølv. Også i latindisciplinen klarede de sig flot med Liva på en 4. plads og Maja på en 6. plads.

Nu kan både Liva, Maja og deres klassekammerater se frem til et nyt skoleår fyldt med sport og læring.

Opslagstavlen
Sponsoreret
15 minutter siden
Lokalt nyt
1 time siden

Flotte tider til Skive AM-atleter ved 3000 m-løb i Viborg

To unge talenter fra Skive AM - Atletik, Filucca Valentina G. Ryefelt og Mynte Lebeck Sørensen, viste stærke præstationer ved et Tracks stævne i Viborg i går aftes.

Filucca løb sig til en personlig rekord med en imponerende tid på 10.29.84 minutter, mens Mynte krydsede målstregen på 11.46.48 minutter. Klubben roser dem for deres flotte resultater og dedikation.

Deres præstationer er et eksempel på Skive Eliteidræts engagement i at udvikle dygtige atleter. Trimtex er en af sponsorerne bag de lovende sportsudøvere.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden

SCANTRUCK A/S er nu ISO 14001-certificeret

Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S

SCANTRUCK A/S er nu ISO 14001-certificeret
Vejret
5 timer siden

Blæsende start, men solen holder stand

Blæsende start, mild eftermiddag.

Blæsende start, men solen holder stand
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
17 timer siden

Skive Golfklub fejrer fødselsdag med spil og grillmenu

I uge 34 inviterer Skive Golfklub til at fejre klubbens fødselsdag med særlige tilbud. Medlemmerne kan nyde green fee og enten biksemad eller frikadeller med kartoffelsalat for kun 175 kr.

Onsdag den 19. august byder klubben på en fødselsdags Greensome i to rækker. Dagen starter med kaffe og kage kl. 14.45, og en gunstart sætter spillet i gang kl. 16.00. Efter turneringen afsluttes der med præmieoverrækkelse og grillmenu på terrassen. Tilmelding sker via Golfbox med en makker.

Lokalt nyt
17 timer siden

Stor interesse for Skiveegnen i Bevægelse-programmet

Skive Idrætssamvirke åbnede i morges for tilmeldinger til de lokale foreningers skoletilbud via Læringsportalen. Heriblandt blev mange af aktiviteterne hurtigt udsolgt, hvilket markerer en imponerende start for Skiveegnen i Bevægelse-initiativet.

Programmet, som skal løbe af stablen fra mandag den 7. september 2026, har fået en overvældende positiv modtagelse. Med dedikation fra Team Idræt arbejder man på at skabe den bedste bevægelsesuge nogensinde for deltagende skoler og foreninger. Interesserede kan finde flere oplysninger på Læringsportalens hjemmeside.

Opslagstavlen
Sponsoreret
18 timer siden
Lokalt nyt
18 timer siden

Skive fH møder Grindsted GIF i vigtig træningskamp

Skive fH annoncerer med optimisme aftenens kamp mod Grindsted GIF, som finder sted på hjemmebane i BIOCIRC Arena kl. 19.00. Holdet går ind til kampen i højt humør efter en sejrrig præstation mod SAH. Denne træningskamp er en vigtig test mod Grindsted GIF, der for nylig blev nedrykket fra ligaen.

Entré til kampen er gratis, og Skive fH opfordrer de lokale fans til at fylde lægterne og heppe på holdet i blå.

Kilde: Skive fH
Lokalt nyt
18 timer siden

Anne Karen Haaning triumferede i Skive Golfklubs 4. runde

Onsdag aften i Skive Golfklub var præget af blandet vejr, da 22 deltagere stillede op til den 4. runde i Erhvervsklubben. Spillerne konkurrerede på "bagni" under både sol og regn.

Med imponerende spil vandt Anne Karen Haaning runden med 22 point. Thomas Worsøe og Henning Bredkjær delte andenpladsen med 19 point hver, mens Poul Erik Nygaard sikrede sig tredjepladsen med 18 point. Bent Søgaard kunne også glæde sig over en præmie.

Næste runde finder sted den 2. september, mens den store finale løber af stablen den 25. september. Interesserede kan følge turneringens udvikling og Order of Merit via Golfbox.

Lokalt nyt
19 timer siden

Skive Kommune opfordrer til agtpågivenhed ved skoleveje

Når august måned starter, vil Skive Kommune modtage omkring 360 nye skolebørn i folkeskolerne. Dette indebærer, at flere børn begiver sig ud på skolevejene for første gang, og kommunen opfordrer alle til at tage hensyn i trafikken.

I samarbejde med Rådet for Sikker Trafik vil der blive opsat plakater ved skolernes nærområder for at minde bilister og fodgængere om at sænke farten og være ekstra opmærksomme. En lille indsats fra de voksne kan have stor betydning for de nye elevers sikkerhed.

Lokalt nyt
19 timer siden

Traditionel vandring i Jensen & Sørensens Plantage

Skive Byarkiv inviterer til en traditionel vandring i Jensen & Sørensens Plantage, der finder sted mandag den 10. august kl. 19.00.

Deltagerne vil få mulighed for at lære om området, der i sin tid var center for tørvearbejde, men som i dag er omdannet til et frodigt skovlandskab med både nåle- og løvtræer.

Vandringen, der begynder ved Æ Tørhus på Hvidemosevej 10, er gratis, og alle interesserede er velkomne til at deltage.

Lokalt nyt
19 timer siden

Podcast fortæller om Skives unikke elektrikeruddannelse i vind

Business Skive fremhæver i episode 9 af deres podcastserie "Sådan gør vi her," hvordan Skiveegnen har formået at skabe noget unikt inden for vindbranchen. Jens Høffner udtrykker sin beundring for det lokale samarbejde, som har gjort det muligt for både konkurrenter og store virksomheder at samarbejde om at udvikle fremtidens uddannelser i Skive.

Podcasten fortæller om det særlige samarbejde, der har resulteret i verdens eneste elektrikeruddannelse med speciale i vindenergi i Skive. Det er en bemærkelsesværdig historie om tillid og fælles løft i en branche med store udfordringer. Interessenter opfordres til at lytte til episoden, der kan findes via linket eller der, hvor man normalt lytter til podcasts.

Opslagstavlen
Sponsoreret
22 timer siden