Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Skive

Lokalt nyt
5 timer siden

Smagen af Limfjorden tiltrækker store folkemængder i Skive

Skive Bibliotek oplevede stor opbakning, da de inviterede 50 gæster til at smage på lokale delikatesser fra Limfjorden. Arrangementet fremhævede områdets rige udvalg af lokale råvarer som en del af en større madoplevelse.

Initiativet bliver fulgt op torsdag den 17. juli klokken 16.00-17.30 på Skive Fjord Camping, hvor Jesper og Anette er klar til at byde besøgende velkommen til en smagfuld rejse gennem naturens egne ingredienser. Lokalsamfundet bliver opfordret til at deltage og nyde smagen af den skønne Limfjord.

Opslagstavlen
5 timer siden
Lokalt nyt
5 timer siden

Skive Kommune lancerer sommerfotokonkurrence på Facebook

Skive Kommune inviterer alle fotoglade borgere til at deltage i en ny fotokonkurrence i løbet af sommerferien. Konkurrencen kræver, at deltagerne indsender deres bedste motiver fra Skiveegnen som kommentarer i kommunens Facebook-tråd.

Den 28. juli vil 10 billeder blive udvalgt som finalister af redaktionen og præsenteres i et nyt opslag. Her kan offentligheden stemme på deres favorit blandt finalisterne ved at bruge likes-funktionen. Vindermotivet, som får flest likes senest 1. august, vil pryde Facebooksidens cover i løbet af august måned. Skive Kommune opfordrer til at indsende billeder i bredformat og sørge for en tydelig angivelse af lokationen. Konkurrencebetingelserne kan læses på Skive Kommunes hjemmeside.

Opslagstavlen
11 timer siden
Opslagstavlen
11 timer siden
Opslagstavlen
11 timer siden
Opslagstavlen
11 timer siden
Opslagstavlen
15 timer siden
Opslagstavlen
13-07-2025 22:11
Opslagstavlen
13-07-2025 18:00

Nyt fra MOBILHYTTEN, JM Autoteknik, CHOKOLET BON BONNIEREN og 8 andre

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Nyt fra MOBILHYTTEN, JM Autoteknik, CHOKOLET BON BONNIEREN og 8 andre
Boligmarked
13-07-2025 13:01

Jeppe Aakjærsvej 8 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Skive - se boligerne her.

5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Skive. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Jeppe Aakjærsvej 8 og 4 andre boliger er kommet til salg denne uge i Skive - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
13-07-2025 12:07

Kreativitet på biblioteket og kajaktur på Limfjorden: Oplev Skive i den kommende uge

Skive byder i næste uge på aktiviteter for både de kreative sjæle og naturelskere. Deltag i kreative workshops på biblioteket eller udforsk Limfjordens undervandsverden i en gennemsigtig kajak.

Kreativitet på biblioteket og kajaktur på Limfjorden: Oplev Skive i den kommende uge
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
13-07-2025 11:40

Skive Golf Festival afsluttet med besøg fra Holmsland Klit

På den sidste dag af Skive Golf Festival blev klubben endnu en gang besøgt af gæster, herunder en gruppe fra Holmsland Klit Golfklub. Stemningen var høj, og køkkenet sørgede for lækker mad og service til alle deltagere.

Fredagens golfkonkurrencer blev markeret ved Nomeda fra Ørnehøj, som sejrede i nærmest stregen på hul 1, og Sten Vangsgård fra Tange Sø, der kom nærmest flaget på hul 16.

Dagen blev også dokumenteret fra luften, da Viktor Aggerholm optog med drone over den flotte bane, der i ugens løb havde haft besøg af 861 gæster og 314 medlemmer. Festivalen blev afrundet med stor tak til alle deltagere.

Lokalt nyt
13-07-2025 11:30

Sommerkoncerter fylder Skive med musik og glæde i juli

Skive Kommune inviterer til musikalske oplevelser midt i sommeren med en række koncerter på Rådhustorvet og i Skive Anlæg. Den 15. juli kan man nyde musikken fra Bibbi & Snif og Skriver, mens Thomas Helmig Jam står klar den 18. juli.

Senere på måneden, den 25. juli, optræder Jumping Jacks, og den 27. juli flyttes festlighederne til Skive Anlæg med Palmehaveorkesteret. Til sidst afslutter Jens Varmløse koncertserien den 29. juli på Rådhustorvet.

Arrangementet er skabt i samarbejde med Kultur & Fritid, Skive Handel, Skive Jazzklub samt andre lokale aktører. For det fulde program kan interesserede finde mere information i Skive Kommunes Facebook-opslag.