Flere unge talenter fra Skive Eliteidræt markerer sig, da Filippa Bak Johansen debuterede for Team Viborgs B-liga kvinder mod Sundby på Sjælland.
Filippa, der går i 9. klasses idrætsklasser på Aakjærskolen, følger i fodsporene af Josefine og endnu en Josefine, som også har debutteret for Viborg inden for de seneste uger. Astrid Bang Madsen fra samme skole fik for nyligt debut for Skive IKs førstehold.
Skive Eliteidræt udtrykker stor stolthed over pigerne fra idrætsklasserne, der gør sig bemærket på fodboldbanen.
Søgaard Stålbyg i Dommerby har haft stor succes med Skive Kommunes Virksomhedsservice.
Virksomheden manglede en QHSE-manager, og gennem JOBmatch-nyhedsbrevet og kontakten til Jobcenter Skives Virksomhedsservice lykkedes det hurtigt at finde den rette kandidat.
Peter Nielsen, adm. direktør i Søgaard Stålbyg, fortæller, hvordan kommunen hurtigt præsenterede et match efter deres henvendelse. Den heldige, Stine Kongstad Lavesen, kontaktede virksomhedskonsulent Helle Linde Svenningsen og blev hurtigt en del af teamet. Skive Kommune opfordrer tilmeldelse til Erhvervsnyt for flere lokale erhvervsnyheder.
Den store interesse har resulteret i en ekstra mulighed for lokale, som ønsker at opleve Skive Gymnastikforenings efterskolestævne. Foreningen åbner op for flere pladser ved det populære event.
Stævnet afholdes mandag den 27. april fra klokken 17.30 til 20.30. Billetter kan købes via klubbens kulturcenter-link, men der er rift om de nye pladser, så det gælder om at være hurtig.
Skive Gymnastikforening ser frem til at byde publikum velkommen til en aften fuld af stemning, energi og masser af gymnastik.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Den 15-årige Astrid Bang Madsen havde i denne uge sin debut på Skive Idræts Klubs seniorkvinder i jyllandsserien, hvor holdet besejrede Mejrup med en overbevisende 9-0 sejr. Astrid, der til daglig går i 9. klasse på Aakjærskolens idrætsklasser, blev rost for sin præstation på banen.
Skive Eliteidræt fremhæver Astrid som en blandt flere talentfulde og hårdtarbejdende pigefodboldspillere. Astrids debut markerer et vigtigt skridt i hendes fodboldkarriere, og klubben ønsker hende et stort tillykke med den vellykkede start.
Skive Kommune meddeler, at ungdomsmusicalen "Vi Kommer Alle Et Sted Fra" har premiere mandag den 6. april klokken 19.00 i Kulturcenter Skive (KCS).
Forestillingen fortsætter også 7. og 8. april, og billetter kan købes på KCS' hjemmeside. Musikalsk entusiasme og lokal kultur fejres som en del af Skive 700-års jubilæum, og man opfordrer alle til at støtte det unge talent.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Skive og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Rema 1000, Coop365, Føtex, Kvickly, Min Købmand og Netto.
Så er der nyt fra SUVERÆN RENGØRING
Udsigt over Skive Fjord står øverst på menuen for de heldige ejere, der flytter ind i én af de 17 nye ejerlejligheder i det spændende boligprojekt Banken, som Nybolig Skive nu har til salg. Beliggende midt i Skives livlige gågade tilbydes moderne 2- til 4-værelses boliger. Med altaner eller tagterrasser er der skabt rum til både ro og aktivitet. Indflytning efterår 2026.
Uanset om du er til film, teater, skydning eller jazz, har Skive noget for enhver smag i den kommende uge. Læs med her og find inspiration til dine næste oplevelser.
Skive Gymnastikforening åbner dørene for deres sommerspring-hold målrettet elever fra 4. til 10. klasse. Aktiviteten finder sted torsdage kl. 18:15 til 20:00 i Springcentret ved Resen Skole.
Foreningen lover fart, grin og masser af spring i et miljø, hvor både begyndere og øvede kan udfordre sig selv. Holdet lægger vægt på fællesskab og glæde ved bevægelse, og man kan forvente at møde et dedikeret instruktørteam bestående af Frederik, Caroline, Emilie og Laura.
Med sommerspring tilbyder foreningen en mulighed for unge at have en sommer fyldt med energi og nye venner. Interesserede kan kontakte foreningen for yderligere information.
Så er der nyt fra Autocentralen Skive
Skive Gymnastikforening har netop annonceret vinderen af deres seneste konkurrence på Facebook, hvor deltagerne kunne komme med deres bud på film til påskeferien.
Den heldige vinder, Tina Dahl Vestergaard, er blevet tildelt to biografbilletter samt en delemenu. Foreningen udtrykker stor taknemmelighed over den store deltagelse og opfordrer alle til at følge siden for fremtidige konkurrencer.
En privat besked med detaljer om præmierne vil blive sendt til Tina.
Bevæg dig for livet Skive inviterer til at udforske nye pop-up ruter i Glyngøre i løbet af påsken. To ruter er tilgængelige for alle vandre-entusiaster: en kortere rute på 4 km markeret med orange flag og en længere rute på 9,5 km markeret med gule flag.
Begge ruter starter og slutter ved Glyngøres hal, hvilket gør det enkelt at komme i gang. Organisationens opfordring lyder, at du griber familien eller vennerne og tager vandreskoene på for at opleve det lokale område på en ny måde. For yderligere detaljer om ruterne kan interesserede besøge Skive Kommunes officielle hjemmeside.
Så er der nyt fra Chokolet - Bon Bonnieren
Så er der nyt fra Møllegårdens Camping