Skive Biblioteks bogbus holder sommerferie fra den 29. juni til den 10. august. Når bussen vender tilbage, vil den udvide sine stop og begynde at besøge tre nye byer: Lyby, Hem og Nørre Søby. Dette betyder dog, at Junget ikke længere vil være på ruten.
I løbet af ferien vil bogbussen gennemgå en hovedrengøring, skifte bøgerne ud og undergå det årlige syn. Biblioteket håber, at bussen vil klare synet uden problemer, da den er blevet lidt ældre og har forårsaget nogle aflysninger. Skive Bibliotek ønsker alle en god sommer og ser frem til et gensyn i august.
Kulturelt Samråd Skive takker alle, der bidrog til den nyligt afsluttede kulturuge, Kultur i Midtbyen, som bød på over 50 gratis arrangementer og deltagelse af 35 kulturudøvere. Arrangementet har skabt en uforglemmelig stemning med oplevelser, fællesskab og kreativitet i byen.
Samrådet fremhæver det engagement og den energi, der blev lagt i ugens mange aktiviteter, og udtrykker stor tak til både deltagere og publikum, der mødte op og gjorde ugen til en mangfoldig kulturfest. En video fra @river horse media indfanger nogle af de særlige øjeblikke.
Kulturelt Samråd Skive er stolte over den opbakning, ugens begivenheder fik, og ser allerede frem til næste års kulturuge.
Eleverne fra Skive College HTX's klasse E22 kunne lørdag glæde sig over en uforglemmelig studenterkørsel i vognen. Skoleledelsen roste dem i et Facebook-opslag for deres flotte præstationer og opfordrede lokalbefolkningen til at give vognen et dyt, hvis de mødte den på vejene.
De nybagte studenter fejrede deres hårdt tilkæmpede huer og spredte glæde i hele området. Studenterkørslen er en fast tradition, der markerer afslutningen på gymnasial uddannelse og begyndelsen på et nyt kapitel i elevernes liv.
Skive Bibliotek annoncerer, at deres IT-café holder sommerferie. Sidste åbne dag er i dag, og de genoptager aktiviteterne torsdag den 6. august kl. 9.30.
Når caféen åbner igen, skal besøgende medbringe deres egen kop til kaffen, da engangskrus udfases. Biblioteket opfordrer alle til at huske denne ændring og glæder sig til at byde velkommen efter sommerpausen.
Så er der nyt fra Nybolig Skive I/S
På Hvitfeltsgade 13 får man en velholdt villa med masser af charme, gode opholdsrum og en attraktiv beliggenhed tæt på bylivet. Med 235 etagemeter, en skøn have og udsigt mod Vinde Bakker er der god plads til både hverdag og fritid.
Skive College HTX fejrede i dag dimission for årets studenter. Det blev en rørende begivenhed, hvor de unge traditionen tro modtog deres eksamensbeviser og blev belønnet med legater.
Studenterne stillede op til fotografering, mens stolte familiemedlemmer og venner deltog i festlighederne. Der blev sunget for de nyudklækkede studenter, og dagen sluttede med farvel til gymnasietiden. Stemningen var høj, og årets dimittender bar deres studenterhue med stolthed.
Så er der nyt fra Guldsmed Ø
Så er der nyt fra SCANTRUCK A/S
Så er der nyt fra Cafe og Restaurant Gyldendal Havn
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Inden sommeren for alvor tager fat, og forberedelserne til en ny sæson begynder, har FysioDanmark Skive lanceret et specielt tilbud til Skive IK’s unge spillere. De inviteres til at få lavet en bevægelsesscreening med fokus på at forbedre basale bevægemønstre og kondition.
Screeningen omfatter test af stabilitet, mobilitet, koordination og bevægelseskvalitet og er designet til at identificere, hvor spilleren potentielt kan forbedre sig for at øge præstationen på banen. Tilbuddet er tilgængeligt hver uge, men med begrænsede tider, og bookes under sportsfysioterapi og performance på fysioterapiens website. Prisen inkluderer rabat, der kan fratrækkes ved konsultationen.
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Skive. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Skive.
Skive Kommune annoncerer, at det 20-årige gamle legeplads i Aakjærparken snart får nyt liv som et moderne lege- og aktivitetsområde. Arbejdet begynder i løbet af uge 26, og det forventes at være færdigt til brug i ugerne 28-29.
Det nye område vil inkludere klassiske legeredskaber til de yngste, et træningsområde for voksne, og den genopførte bålhytte vil fungere som samlingspunkt. Projektet er resultatet af et samarbejde mellem Skive Kommune, Borgerforeningen Skive Midt og lokale aktører.
Kommunen ser frem til at opleve parken summe af aktivitet og fællesskab igen.
Under torsdagens Track-arrangement midt i sommervarmen på Viby Stadion præsterede flere Skive-atleter glimrende resultater. Blandt dem skinnede Mia Fruergaard klart igennem.
Mia, der er del af det danske U20-landshold, sikrede sig en imponerende tid på 400 m med 56,75 sekunder, lidt over et sekund fra vinderen Astrid Borregaard fra Vejle. Hun formåede ligeledes at løbe 200 m på 25,27 sekunder, alle under EM-kravet for U18.
Malthe Asmussen, en anden talentfuld atlet fra Skive, satte ny personlig rekord på 100 m med en tid på præcis 12 sekunder.
Disse præstationer viser, hvor godt Skive-atleter klarer sig op mod sommerens udfordringer.