Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Skive

Lokalt nyt
1 time siden

Skive søger medarrangører til årets Vintergnist-festival

Kulturelt Samråd Skive opfordrer lokale kreative, kunstnere og kulturudøvere til at deltage i Vintergnist, som finder sted fra 30. januar til 6. februar.

Festivalen er en mulighed for at åbne jeres fællesskab og bruge lyset som inspiration for kunst og kreative udtryk. Interessenter kan bidrage med kulturelle arrangementer og pop-up aktiviteter i Skives centrum. Selvom fristen til Skiveportalen er udløbet 1. december, kan man stadig tilmelde sig ved at kontakte Kulturelt Samråd Skive. Læs mere om festivalen og hvordan man deltager på deres hjemmeside.

Lokalt nyt
42 minutter siden

Skive Kunstmuseum inviterer til barselsklub i december

Skive Kunstmuseum lancerer en ny aktivitet specielt til forældre på barsel, der ønsker at kombinere kultur og samvær. Den nyoprettede barselsklub starter onsdag den 3. december kl. 10 og vil fortsætte to onsdage mere i samme måned.

Forældre kan nyde en mini-rundvisning i museets aktuelle udstilling, efterfulgt af hygge i billedskolen med snacks og kreative opgaver. Arrangementet er tilrettelagt for at give plads til både amning og samvær med babyen.

Der kræves ingen tilmelding, og prisen for deltagelse er 70 kr. pr. gang i december. Museet tilbyder praktiske faciliteter som elevator-lift, puslemuligheder og parkering tæt ved adressen.

Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Lokalt nyt
1 time siden

Skive Gymnasium søger låsevagter til hverdagsaftener

Skive Gymnasium er på udkig efter en stabil og erfaren person, der kan varetage rollen som låsevagt med tiltrædelse snarest muligt. Arbejdsopgaverne indebærer at kontrollere og sikre, at skolen er aflåst i hverdagene, herunder gå en låserunde for at lukke eventuelle åbne døre og vinduer.

Arbejdstiden er mellem kl. 17 og 20, mandag til fredag, og det forventes, at en låserunde varer mellem 45 og 60 minutter. Der tilbydes fleksibilitet, idet vagtplaner kan byttes internt i teamet, som vil bestå af i alt 1-2 vagter. Interesserede kan kontakte gymnasiets bygningschef, Torben Andersen, for yderligere information.

Lokalt nyt
2 timer siden

Skive Idræts Klubs U19-drenge fejrer afslutning på sæsonen

Skive Idræts Klubs U19-drenge nyder en velfortjent juleferie efter en imponerende sæson i liga 1. Holdet markerede afslutningen med en hyggelig juleafslutning.

Festlighederne fandt sted i Stoholm Hallen, hvor spillerne tilbragte to timer med indendørs fodbold. Dagen blev rundet af med en festlig middag bestående af is og pizza. Klubben sender en særlig hilsen fra Frederik og resten af U19-holdet.

Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Lokalt nyt
6 timer siden

Skiveegnens LandboUngdom besøger lokale virksomheder på heldagstur

For godt tre uger siden havde Skiveegnens LandboUngdom en indholdsrig heldagstur, hvor de besøgte tre spændende virksomheder i lokalområdet. Turen startede hos HEDEGAARD A/S, fortsatte til Smersted landbrug og afsluttedes hos Bejstrup maskinstation.

Efter en dag fyldt med oplevelser sluttede deltagerne traditionen tro af med mad og drikke på Zwei Grose. Arrangementet blev gjort muligt takket være støtte fra flere sponsorer, herunder Lånum IF og traktortræk, TKC Mad A/S samt Hancok. Skiveegnens LandboUngdom retter en stor tak til både værter og sponsorer for deres bidrag.

Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Lokalt nyt
7 timer siden

Skive Biblioteks Bogbus skabte julestemning på Fur

Skive Biblioteks Bogbus var blandt deltagerne til "Jul på Fur" for første gang i år, og det blev en succesfuld søndag.

I løbet af dagen besøgte 85 gæster, heriblandt den étårige Anna, bogbussen, mens der udenfor var liv og glade dage på væddeløbsbanen. Begivenheden viste sig at være så hyggelig, at Bogbussen ser frem til at deltage igen til næste år.

Lokalt nyt
8 timer siden

Maria K. Grønning vinder biobilletter i Skive Gymnastikforenings konkurrence

I en julekonkurrence arrangeret af Skive Gymnastikforening er Maria K. Grønning blevet udtrukket som vinder. Præmien består af to biografbilletter til Cinema4 samt en lille dele menu. Gymnastikforeningen takkede de mange deltagere for deres hyggelige julefilm-kommentarer, som skabte en dejlig stemning blandt de involverede.

Foreningen har allerede afsløret, at deres næste adventskonkurrence starter på onsdag, hvor præmien vil appellere mere til voksne. Alle interesserede opfordres til at følge deres side for at deltage og ikke gå glip af muligheden for at vinde.

Lokalt nyt
8 timer siden

Skive Golfklub fejrer åbning af ny SGK Indoor-facilitet

Skive Golfklub markerede lørdag den officielle indvielse af deres nye indendørs faciliteter, SGK Indoor, med deltagelse af omkring 100 medlemmer.

Arrangementet blev skudt i gang med en velkomsttale af formand Leif Primdal efterfulgt af en "nærmest pin" konkurrence. Spillerne dystede på en simuleret version af 17. hul på Jumeirah Golf Estate.

Sonja Nygaard og David Brøndum udmærkede sig ved at placere deres bolde blot 0,8 meter fra pinden og vandt dermed en måneds abonnement på de nye faciliteter. Klubben udtrykte stor taknemmelighed til både medlemmer og frivillige, der har arbejdet hårdt for at realisere projektet.

Opslagstavlen
Sponsoreret
9 timer siden
Det sker
10 timer siden

Syng julen ind i Vridsted Kirke

Onsdag den 10. december 2025 inviteres alle til en stemningsfuld eftermiddag i Vridsted Kirke, hvor børn og voksne sammen kan synge julen ind. Arrangementet byder på et væld af dejlige julesange, der spænder fra julekalender-hit til klassiske salmer.

Syng julen ind i Vridsted Kirke
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
23 timer siden

Nyt fra Vesterhavskunst, Møllegårdens Camping, SCANTRUCK A/S og 6 andre

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Lokalt nyt
30-11-2025 17:00

Skive Bibliotek inviterer til julekonkurrence med bogpræmie

Denne søndag markerer starten på adventstiden, og Skive Bibliotek fejrer det med en spændende konkurrence, hvor der kan vindes en skøn bogpakke. Biblioteket lancerer en interaktiv julehistorie, som Susanne og julehunden Viggo indleder ved nissedøren. Med en kreativ kommentar kan deltagerne påvirke, hvordan historien skal udvikle sig.

For at deltage skal man følge Skive Bibliotek og kommentere sin idé til historiens fortsættelse. Konkurrencen løber både på Facebook og Instagram, og deltagelse på begge platforme giver større vinderchancer. Lodtrækningen finder sted den 3. december, og den heldige vinder skal afhente præmien på biblioteket. Vinderen vil blive annonceret i kommentarfeltet på opslaget.

Opslagstavlen
Sponsoreret
30-11-2025 16:50