Det sker
6 timer siden

Gymnastikforening i Skive inviterer piger til rytme-spring

Skive Gymnastikforening åbner dørene for en ny sæson med rytme-spring specielt for piger i 0.-2. klasse. Træningen inkluderer en blanding af spring, dans og musik, både for begyndere og mere erfarne deltagere.

Foreningen fremhæver den sjove og sociale atmosfære, hvor deltagerne både sveder og opbygger venskaber. Interesserede kan tilmelde sig via foreningens hjemmeside. Alle er velkomne til at deltage.

Det sker
3 minutter siden

Børnene skabte unikke lamper ved Skive Kunstmuseum

Skive Kunstmuseum har i dag afholdt en lampeworkshop for børn, hvor kreativiteten virkelig kom til udtryk.

De små deltagere fik mulighed for at sætte deres fantasi i spil, hvilket resulterede i en række meget forskellige og flotte lamper. Arrangementet understreger museets fokus på at skabe kreative rum for børn i løbet af sommeren.

Museet minder om, at der er flere spændende aktiviteter planlagt i sommerens løb, som kan findes på deres hjemmeside.

Det sker
58 minutter siden

Skive AM styrker sammenhold ved ungdomsstævne i Göteborg

I weekenden tog Skive AM - Atletik del i "Världsungdomsspelen" i Göteborg, der er verdens største ungdomsstævne inden for atletik.

Klubben rapporterer ikke kun om flotte sportslige resultater, men fremhæver også det stærke fællesskab og sammenhold, som blev dannet på tværs af alder, klubber og lande. Deltagerne oplevede en inspirerende tur, der bød på både sportslige præstationer og sociale bånd. Skive Eliteidræt delte nyheden på deres officielle Facebook-side.

Det sker
58 minutter siden

Pladser ledige til Rema1000 Aqua Camp i Skive

Svømmeklubben Poseidon i Skive informerer om, at der stadig er åbne pladser til deres populære Rema1000 Aqua Camp i uge 32. Campen finder sted i skolernes sommerferie og tilbyder deltagende børn sjov og læring i vand.

Tilmeldingsfristen nærmer sig med hastige skridt, og den afsluttes fredag den 4. juli. Interesserede familier opfordres derfor til hurtigt at sikre sig en plads ved at besøge klubbens hjemmeside. Aqua Campen arrangeres i samarbejde med Svøm Danmark og støttes af en række sponsorer, herunder REMA 1000 Danmark og TrygFonden.

Det sker
58 minutter siden

Skive Anlæg ansætter vækstpilot for øget bæredygtighed

Skive Anlæg og Entreprenør ApS har taget et skridt mod fremtidens grønne omstilling ved at ansætte Urban Landskabsingeniør Lukas Christian Nielsen som vækstpilot. Annonceret af Business Skive på Facebook, skal Lukas arbejde med at indføre bæredygtighed i virksomheden på en struktureret og strategisk måde.

Mie Østergaard, kommunikations- og marketingsansvarlig, understreger, at dette initiativ markerer virksomhedens første systematiske tilgang til grøn omstilling. Ansættelsen, der er en del af SMV:Vækstpilot-programmet under Virksomhedsprogrammet, blev støttet af Erhvervshus Midtjylland.

Det sker
58 minutter siden

Skive Bibliotek åbner sommerudstilling med læseinspiration

Skive Bibliotek byder alle lokale bogelskere velkommen til deres nye sommerudstilling, der netop er åbnet i bibliotekets stueetage. Her kan besøgende finde inspiration til sommerens læsning, hvad enten det er til solrige dage i hængekøjen eller regnfulde timer i sommerhusets hyggelige kroge.

Udstillingen tilbyder en bred vifte af bøger, som passer til enhver stemning og vejrforhold. Dermed sikrer biblioteket, at både sol- og regnfulde sommerdage kan fyldes med spændende læseoplevelser.

Det sker
58 minutter siden

Ungdomsskolen Skive afholder 2025 Sportscamp i Søby-Højslev

I Søby-Højslev Arena er der denne uge liv og glade dage, da Ungdomsskolen Skive har skudt årets Sportscamp i gang.

130 børn deltager i fem dages aktiviteter, der byder på leg og bevægelse, hvor fællesskab og sport går hånd i hånd. Ifølge Ungdomsskolen Skive er det en unik mulighed for børnene at skabe nye venskaber, da alle kan være med og deltage på lige fod.

Arrangementet blev fejret med positive emojis og opfordringer om at give børnene et digitalt klap på skulderen.

Det sker
58 minutter siden

Rema 1000 Holstebrovej fortsætter som sølvsponsor for Skive fH

Skive fH kan med stor glæde meddele, at Rema 1000 Holstebrovej har valgt at fortsætte deres rolle som sølvsponsor for klubben.

Denne forlængelse af sponsoratet er en vigtig opbakning, der bidrager til at sprede håndboldglæde i lokalsamfundet. Klubben ser frem til det kommende samarbejde og takker Rema 1000 Holstebrovej for støtte og partnerskab.

Kilde: Skive fH
Opslagstavlen
3 timer siden
Opslagstavlen
5 timer siden
Det sker
6 timer siden

Byggefirmaet Knudsgaard forlænger sponsorsamarbejde med Skive fH

Skive fH kan med glæde annoncere, at Byggefirmaet Knudsgaard A/S har fornyet deres sponsorat som Sølvsponsor. Klubben udtrykker stor taknemmelighed for det fortsatte samarbejde, som understøtter deres mission om at udbrede håndboldglæde i det lokalområde.

Samarbejdet med Knudsgaard A/S, en væsentlig støtte for klubben, sikrer, at Skive fH kan fortsætte med at tilbyde sportsoplevelser for både spillere og fans.

Kilde: Skive fH
Det sker
6 timer siden

Skive-fH hylder lokale verdensmestre i håndbold

Skive-fH deler stolt et billede af Magnus Pedersen og Mathias Albrektsen, der har sikret sig VM-trofæet i håndbold efter en suveræn præstation. Begivenheden fandt sted i går, hvor de to lokale stjerner kunne fejre deres triumf.

Klubben ønsker endnu en gang tillykke til både spillere og Danmark for denne verdensmesterskabssucces. Fejringen markeres ved at fremhæve Magnus og Mathias’ betydelige bedrift, som er en stolt øjeblik for både klubben og landet.

Kilde: Skive fH
Det sker
6 timer siden

Sommerkoncerter i Skive byder på musikalske oplevelser i juli

Skive Kommune inviterer til en række sommerkoncerter i hjertet af byen og Skive Anlæg i starten af juli. Med et varieret program kan musikelskere nyde alt fra lokale toner til jazzede rytmer.

Den 4. juli indleder duoen Mig og Bonden koncertrækken på Rådhustorvet. Senere kan man den 6. juli opleve Salling Duoen i de grønne omgivelser i Skive Anlæg. Hula Hula spiller på Rådhustorvet den 8. juli, og Pianomand afslutter rækken af koncerter samme sted den 11. juli.

Arrangementet er et samarbejde mellem Kultur & Fritid, Skive Handel, Skive Jazzklub, Skive & Omegns Teaterkreds og Rikke Henriksen fra Skive Big Band.

Kilde: Skive Kommune
Det sker
6 timer siden

Stafet For Livet Skive søger flere gevinster til augustlotteri

Stafet For Livet Skive takker de mange lokale virksomheder, der allerede har doneret gevinster til det store lotteri, der afholdes den 16. august i forbindelse med Stafet For Livet 2025. Arrangementet støtter Kræftens Bekæmpelse, og målet er at samle 400 gevinster til lotteriet.

Initiativet opfordrer fortsat til donationer, og der er flere opslag på vej, der fremhæver de gavmilde bidragsydere. Organisationen opmuntrer desuden til, at folk giver anerkendelse til virksomhederne i opslagets kommentarsektion.

Virksomheder eller enkeltpersoner, som ønsker at donere en gevinst, kan kontakte Lone Aaes via mail eller telefon. Ønsker man at bidrage med et kontant beløb, kan det også gøres nemt via stafettens hjemmeside.

Det sker
7 timer siden

Højskolesang samler Skive til fællessang i Egeris Kirke

Egeris Kirke i Skive inviterer igen i år til en musikalsk tradition med Højskolesang hver onsdag kl. 11.00 i ugerne 27-32, hvor fællessangen er i centrum.

Højskolesang samler Skive til fællessang i Egeris Kirke
Opslagstavlen
7 timer siden