Hula Hula hylder den elskede entertainer Bamse med et medrivende show på Rådhustorvet i Skive tirsdag den 8. juli 2025.
Der venter en musikalsk oplevelse af de sjældne, når Hula Hula indtager scenen på Rådhustorvet i Skive. Gruppen leverer et varmt og humoristisk show, der hylder den folkekære danske musiker Flemming "Bamse" Jørgensen. Tidligere Kandis-trommeslager Michael Kratz leder bandet med en stemme, der perfekt fanger Bamses karakteristiske glød. Bandet består desuden af Jes Kirstein, tidligere guitarist i Bamses Venner, pianist Martin Jønsson fra Johnny Madsen, samt Claus Winther og Jesper Bang Pedersen.
Koncerten byder på en rejse gennem nogle af Bamses mest ikoniske sange, og publikum kan glæde sig til uforglemmelige hits som “Venner Kom Og Se”, “I En Lille Båd Der Gynger” og “Hvorfor Går Louise Til Bal”. Hula Hula formår at genskabe Bamses autentiske lyd og karisma, hvilket gør showet til en favorit blandt både fans og musikelskere.
Arrangeret af Skive Handel, er koncerten en del af sommerens kulturelle tilbud på Rådhustorvet. Showet er en oplagt mulighed for at genopleve sangene, der har bragt glæde til så mange, og skabe nye minder i fællesskab.
Praktisk information:
- Dato: Tirsdag den 8. juli 2025
- Sted: Rådhustorvet, Skive
- Arrangør: Skive Handel
- Læs mere om arrangementet her