Case Competition forbinder studerende og virksomheder i Skive

dato

Business Skive har i samarbejde med lokale virksomheder og uddannelsesinstitutioner samlet omkring 70 studerende til årets Case Competition. Her blev de unge talenter præsenteret for virkelige udfordringer fra lokale virksomheder på Skiveegnen.

En af de studerende, Mathias Vestergaard fra Aalborg Universitet, deltog i arrangementet og arbejde med en udfordring fra NG Metal i Balling. Han udtrykte sin overraskelse over de jobmuligheder, han opdagede i Skiveområdet, hvilket er et af hovedmålene med initiativet.

Dette års Case Competition har ikke kun handlet om at finde løsninger, men også om at skabe relationer mellem de studerende og erhvervslivet. Lokale virksomheder får nye perspektiver og de studerende får vigtige indsigter i potentielle karriereveje. Business Skive arbejder aktivt for at fremme sådanne samarbejder i fremtiden.

Mest læste artikler