Tre kvindeportrætter afsløres på Skive Kunstmuseum

dato

På tirsdag bliver tre spændende kvindeportrætter afsløret på Skive Kunstmuseum kl. 16.00. Bag malerierne står billedkunstner Tove Lois Andreasen, som har søgt inspiration gennem grundig research for at række hyldest til lokale kvindelige ikoner.

Portrætterne viser Marie Poulsen, kendt som "Hønse Marie," Nanna Aakjær, og Inger Marie Jensen, også kaldet "Pølse Rie." De både markerer kvindernes betydning for Skive, og er udvalgt med input fra lokale borgere.

Projektet er skabt i samarbejde med Skive Billedskole og støttet af Skive Kommunes kulturpulje. Initiativet, der har engageret lokalsamfundet med næsten 2800 stemmer, er et samarbejde mellem Galleri Kunst i Grønning og Skive Folkeblad. Ferniseringen er åben for alle interesserede.

Mest læste artikler