Skive fH-piger sejrer i et nervøst lokalopgør

Skive fH U15 Piger A (Foto: P. Seerup)
Profilbillede
dato

Skive fH skulle forsøge at tage de to point i lokalopgøret mod Nr. Søby IF, da lokalbraget skulle slå sine folder i Søby-Højslev Arena.

Der var en helt speciel stemning i hallen, da flere af pigerne på tværs af de to hold kendte hinanden, men i sidste ende var det de blåklædte piger fra Skive fH der nuppede sejren og de to point med cifrene 11-13. Dette var naturligvis til stor glæde for træner, Peter Seerup:

“Det blev desværre en lidt rodet affære, som var præget af lidt nerver, eftersom mange af pigerne kender hinanden i sådan et lokalopgør. Det ender heldigvis lykkeligt for os, og vi er mega glade for sejren.”

Peter Seerups tropper kunne derfor juble over deres fjerde sejr på fire kampe, og i søndagens kamp kunne det især tilskrives flot forsvar- og målmandsspil.

“Vi holder dem på 11 mål, hvilket viser en rigtig god forsvarsindsats og nogle stabile målmandspræstationer. Vi dækkede rigtig meget 5-2, hvilket vi løser rigtig godt.”

Er der nogen du ønsker at fremhæve efter sejren?

“Jeg synes, at vores playmaker, Hanne Pedersen, var rigtig god i dag. Hun er en finurlig spiller, som har er rigtig godt håndboldhoved.”

På søndag den 13. november skal Skive fH igen møde Nr. Søby IF. Kampen fløjtes i gang klokken 13:30 i Kulturcenter Skive.

Kampens resultat: 11-13 til Skive fH
Række: U15 Piger A

Kilde: Træner Peter Seerup, Skive fH - U15 Piger A
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Skive

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.

Seneste på facebook